Stručnjaci upozoravaju da genetski fragmenti u vakcinaama mogu preterano da stimulišu imuni sistem i, potencijalno dovedu, do raka
FILE PHOTO: A healthcare worker prepares a dose of Pfizer BioNTech Covid-19 vaccine in Manila, Philippines,
January 19, 2022. © Getty Images / Ezra Acayan
Fajzerove mRNA Covid-19 vakcine sadrže nivoe rezidualne DNK koji premašuju regulatorne bezbednosne granice, prema recenziranoj studiji objavljenoj ove nedelje u Journal of High School Science.
Istraživanje su sproveli studenti naučnici u laboratoriji White Oak Campus američke Uprave za hranu i lekove (FDA) u Merilendu.
Preostala DNK se odnosi na male delove genetskog materijala koji mogu ostati u vakcinama ili lekovima posle proizvodnje. Ovi fragmenti potiču iz ćelija ili procesa koji se koriste za pravljenje proizvoda.
Smernice Svetske zdravstvene organizacije (SZO) navode da jedna doza vakcine ne bi trebalo da sadrži više od 10 nanograma preostale DNK. Studija je, međutim, otkrila da nivoi u Fajzerovim vakcinama prelaze ovu granicu od 6 do 470 puta.
Istraživači su analizirali vakcine dobijene od BEI Resources-a, dobavljača povezanog sa Nacionalnim institutom za alergije i zarazne bolesti. Koristili su metode NanoDrop i Kubit za merenje nivoa DNK. Obe metode su pokazale kontaminaciju iznad prihvatljivih pragova. Ostatak DNK je pronađen u šest bočica iz dve različite serije vakcina.
Dok se u studiji navodi da su zdravstveni rizici koje predstavljaju fragmenti DNK „trenutno nepoznati“, istraživači su upozorili da bi, teoretski, mogli da se integrišu u ljudsku DNK i povećaju rizik od genskih mutacija. Takođe su izrazili zabrinutost da fragmenti mogu sadržati onkogene, što može dovesti do raka. Autori su preporučili dalje testiranje kako bi se procenili potencijalni rizici.
FDA još nije komentarisala nalaze. Dok su izveštaji o kontaminaciji DNK u vakcinama Covid-19 kružili godinama, američke regulatorne vlasti su ih u više navrata odbijale, navodeći da one ne predstavljaju rizik po zdravlje.
Kevin McKernan, osnivač Medicinal Genomics-a, opisao je nalaze kao „udarnu vest“ i upozorio da bi fragmenti DNK mogli preterano stimulisati imuni sistem, potencijalno „podstičući rast raka“.
„Ponovljeno izlaganje stranoj DNK putem pojačivača (bustera) Covid-19 može vremenom da pojača ovaj rizik, stvarajući uslove koji pogoduju razvoju raka“, rekao je Mekkernan u intervjuu sa Marianne Demasi, istraživačkom novinarkom iz Australije koja je prva privukla pažnju javnosti na studiju (gledaj intervju).
Nikolaj Petrovski, profesor imunologije i šef australijske biotehnološke kompanije Vakine, rekao je da su nalazi „nepobitan dokaz“ (smoking gun) i da im je potrebna hitna pažnja regulatora. Petrovski je takođe optužio FDA da krije informacije od javnosti, rekavši da studija „jasno pokazuje da je FDA bila upoznata sa ovim podacima“, s obzirom da je sprovedena u sopstvenoj laboratoriji pod nadzorom sopstvenih naučnika.
—— izvorni članak https://www.rt.com/news/610383-pfizer-covid-vaccine-contamination-dna/ ——
3 Jan, 2025 12:15
Study finds DNA contamination in Pfizer Covid-19 vaccines
Experts warn that genetic fragments in inoculations might overstimulate the immune system, potentially leading to cancer
Pfizer’s mRNA Covid-19 vaccines contain residual DNA levels exceeding regulatory safety limits, according to a peer-reviewed study published this week in the Journal of High School Science.
The research was conducted by student scientists at the US Food and Drug Administration’s (FDA) White Oak Campus lab in Maryland.
Residual DNA refers to small pieces of genetic material that may remain in vaccines or medicines after manufacturing. These fragments come from the cells or processes used to make the products.
World Health Organization (WHO) guidelines state that a single vaccine dose should not contain more than 10 nanograms of residual DNA. The study, however, found levels in Pfizer’s vaccines exceeding this limit by six to 470 times.
Researchers analyzed vaccines obtained from BEI Resources, a supplier linked to the National Institute of Allergy and Infectious Diseases. They used NanoDrop and Qubit methods to measure DNA levels. Both methods showed contamination above acceptable thresholds. Residual DNA was found in six vials from two different vaccine lots.
While the study stated that health risks posed by the DNA fragments are “currently unknown,” researchers warned that, in theory, they could integrate into human DNA and increase the risk of gene mutations. They also raised concerns that the fragments may contain oncogenes, which could lead to cancer. The authors recommended further testing to assess the potential risks.
The FDA has not yet commented on the findings. While reports of DNA contamination in Covid-19 vaccines have been circulating for years, US regulatory authorities have repeatedly brushed them off, stating that they pose no health risks.
Kevin McKernan, founder of Medicinal Genomics, described the findings as a “bombshell,” and warned that DNA fragments might overstimulate the immune system, potentially “fueling cancer growth.”
“Repeated exposure to foreign DNA through Covid-19 boosters may amplify this risk over time, creating conditions conducive to cancer development,” McKernan said in an interview with Maryanne Demasi, an Australia-based investigative journalist who first drew public attention to the study.
Nikolai Petrovsky, professor of immunology and head of Vaxine, an Australian biotechnology company, said the findings were a “smoking gun” and needed urgent attention from regulators. Petrovsky also accused the FDA of withholding information from the public, saying that the study “clearly shows the FDA was aware of these data,” given that it was conducted in its own lab under the supervision of its own scientists.
—— kraj izvornog članka ——
Intervju:
EKSKLUZIVNO: FDA laboratorija otkriva višak DNK kontaminacije u vakcinama protiv COVID-19
Eksplozivna otkrića kao što je studija sprovedena u sopstvenoj laboratoriji FDA otkrila je da nivoi zaostalih DNK premašuju bezbednosne granice od 6 do 470 puta. Stručnjaci kažu da je to ‘nepobitan dokaz’.
Maryanne Demasi, PhD
Jan 02, 2025
Eksplozivna nova studija sprovedena u okviru sopstvene laboratorije američke Uprave za hranu i lekove (FDA) otkrila je preterano visok nivo kontaminacije DNK u Pfizerovoj mRNA vakcini protiv COVID-19.
Testovi sprovedeni u FDA-ovom kampusu Vhite Oak u Merilendu otkrili su da nivoi rezidualne DNK premašuju regulatorne bezbednosne granice za 6 do 470 puta.
Studiju su sproveli studenti istraživači pod nadzorom naučnika FDA. Bočice sa vakcinom su nabavljene od BEI Resources-a, pouzdanog dobavljača povezanog sa Nacionalnim institutom za alergije i infektivne bolesti (NIAID), koji je prethodno vodio Entoni Fauči.
Nedavno objavljena u časopisu Journal of High School Science, recenzirana studija osporava godine otpuštanja od strane regulatornih organa, koji su prethodno zabrinutost zbog prekomerne kontaminacije DNK označili kao neosnovanu.
Očekuje se da će FDA komentarisati nalaze ove nedelje. Međutim, agencija tek treba da izda javno upozorenje, da opozove zahvaćene serije ili da objasni kako su bočice koje premašuju bezbednosne standarde smele da stignu na tržište.
Metode
Studenti istraživači su koristili dve primarne analitičke metode:
- NanoDrop analiza – Ova tehnika koristi UV spektrometriju za merenje kombinovanih nivoa DNK i RNK u vakcini. Iako pruža početnu procenu, ima tendenciju da precenjuje koncentracije DNK zbog interferencije RNK, čak i kada se koriste kompleti za uklanjanje RNK.
- Kubit analiza – Za preciznija merenja, istraživači su se oslanjali na Kubit sistem, koji kvantifikuje dvolančanu DNK pomoću fluorometrijske boje.
Obe metode su potvrdile prisustvo kontaminacije DNK daleko iznad dozvoljenih pragova. Ovi nalazi su u skladu sa ranijim izveštajima nezavisnih laboratorija u Sjedinjenim državama Kanadi, Australiji, Nemačkoj i Francuskoj.
Reakcija stručnjaka
Kevin McKernan, bivši direktor projekta za ljudski genom, opisao je nalaze kao „bombu“, kritikujući FDA zbog nedostatka transparentnosti.
„Ovi nalazi su značajni ne samo za ono što otkrivaju, već i za ono što sugerišu da je skriveno od javnosti. Zašto je FDA držala ove podatke u tajnosti?’ upitao je Mekernan.
CSO and Founder of Medicinal Genomics
Pohvaljujući rad studenata, on je takođe primetio ograničenja u metodama studije, koja su možda potcenila nivoe kontaminacije.
„Kubit analiza može da detektuje DNK do 70% prenisko, kada se enzimi koriste tokom pripreme uzorka“, objasnio je Mekkernan. ‘Pored toga, komplet za pripremu plazmida koji se koristi u studiji ne hvata efikasno male fragmente DNK, što dodatno doprinosi preniskom rezultatu.’
Pored integracije genoma, McKernan je istakao još jedan potencijalni mehanizam kontaminacije DNK u vakcinama koji izaziva rak.
On je objasnio da fragmenti plazmidne DNK koji ulaze u ćelijsku citoplazmu uz pomoć lipidnih nanočestica, mogu preterano da stimulišu cGAS-STING put, ključnu komponentu urođenog imunološkog odgovora.
„Hronična aktivacija cGAS-STING puta bi paradoksalno mogla da podstakne rast raka“, upozorio je Mekkernan. „Ponovljeno izlaganje stranoj DNK putem pojačivača COVID-19 može povećati ovaj rizik tokom vremena, stvarajući uslove pogodne za razvoj raka.
Dodatak kontroverzi, tragovi promotora SV40 otkriveni su među fragmentima DNK. Dok su autori zaključili da su ovi fragmenti „nesposobni za replikaciju“, što znači da se ne mogu replicirati kod ljudi, Mekkernan se nije složio.
„Da bi se potvrdilo da su fragmenti DNK nefunkcionalni, morali bi da transfektuju ćelije sisara i izvrše sekvenciranje, što ovde nije urađeno“, rekao je Mekkernan.
„Štaviše, metode korišćene u ovoj studiji ne obuhvataju efektivno punu dužinu DNK fragmenata. Rigoroznija analiza sekvenciranja mogla bi otkriti fragmente SV40 duge nekoliko hiljada parova baza, koji bi verovatno bili funkcionalni’, dodao je on.
Regulatorni nadzor pod lupom
Nikolaj Petrovski, profesor imunologije i direktor kompanije Vakine Pti Ltd, opisao je nalaze kao „nepobitan dokaz“.
Nikolai Petrovsky, Professor of Immunology and Infectious Disease
at the Australian Respiratory and Sleep Medicine Institute in Adelaide
„To jasno pokazuje da je FDA bila upoznata sa ovim podacima. S obzirom na to da su ove studije sprovedene u njihovim sopstvenim laboratorijama pod nadzorom njihovih naučnika, bilo bi teško reći da nisu bili svesni“, rekao je on.
Profesor Petrovski je pohvalio kvalitet rada studenata u laboratorijama FDA.
„Ironija je upadljiva“, primetio je. „Ovi studenti su obavili suštinski posao koji regulatori nisu uradili. Nije preterano komplikovano – nismo trebali da se oslanjamo na studente da sprovedu testove koji su bili odgovornost regulatora.’
Australijska administracija za terapijsku robu (The Australian Therapeutic Goods Administration – TGA), koja je dosledno branila bezbednost mRNA vakcina, objavila je sopstvene rezultate testiranja serije, tvrdeći da ispunjavaju regulatorne standarde. Međutim, profesor Petrovski je kritikovao metode testiranja TGA.
„Metod TGA nije bio pogodan za svrhu“, tvrdio je. „Nije procenio svu DNK u bočicama. Tražio je samo mali fragment, koji bi ozbiljno potcenio ukupnu količinu otkrivene DNK.’
Implikacije za proizvođače i regulatore
Sada kada je DNK kontaminacija mRNA vakcina verifikovana u laboratoriji zvanične agencije i objavljena u časopisu sa recenzijom, postaje teško ignorisati.
Takođe stavlja proizvođače vakcina i regulatore u nesigurnu poziciju.
Rešavanje problema kontaminacije bi verovatno zahtevalo reviziju proizvodnih procesa kako bi se uklonila rezidualna DNK, što je profesor Petrovski objasnio da bi bilo nepraktično.
„Jedino praktično rešenje je da regulatori zahtevaju od proizvođača da pokažu da su nivoi plazmidne DNK u vakcinama bezbedni“, rekao je profesor Petrovski.
„U suprotnom, napori da se ukloni zaostali DNK doveli bi do potpuno nove vakcine, koja bi zahtevala nova ispitivanja i efikasno ponovno pokretanje procesa sa neproverenim proizvodom.
Sada je obaveza na regulatorima da daju jasnoću i preduzmu odlučne mere kako bi povratili poverenje u njihov nadzor. Sve manje rizikuje da produbi skepticizam javnosti.
I američki i australijski regulatori za lekove su se obratili za komentar.